Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Így szabadulj meg biztonságosan és egyszerűen a koszmótól!

Gregersen Emma
Így szabadulj meg biztonságosan és egyszerűen a koszmótól!

A koszmóval, ha már megjelent elég nehéz megbirkózni, de nem lehetetlen! Nézzük, mit tehetünk, ha megjelenik a mi babánknál is a koszmó!

Mi a koszmó?

Ahhoz, hogy le tudjuk győzni, nem árt ismerni pontosan mi is a koszmó, és hogy mitől alakul ki.

Tulajdonképpen a koszmó nem más, mint a gyermekek, kisbabák fejbőrén megjelenő, zsíros, sárgás-barnás felrakódás a hajas fejbőrön, az elnevezésnek semmi köze a koszhoz, a higiénia hiányához, tévhit lenne ezzel azonosítani. A koszmó elhalt hámsejtekből és a bőrmirigyek faggyújából áll, leginkább a fejtetőn, a kutacs környékén jelentkezik és néha olyan nagymértékű, hogy egybefüggő, vastag elrakódás keletkezik, mely a babáknál általában 3 hónapos kortól jelenik meg.

 

Mit tehetünk ellene?

Szerencsére egy ártalmatlan jelenségről van szó, amitől meg tudunk szabadulni, odafigyeléssel és kellő körültekintéssel.

Legjobb védekezés a megelőzés!

A koszmó megjelenésének legfőbb oka a faggyúmirigyek túlműködése. Ezt általában egyszerűen a hajlam okozza, de a táplálkozás és a vitaminhiány is közre játszhat benne. Kialakulását legegyszerűbben úgy előzhetjük meg, hogy puha baba hajkefe helyett, egy valamivel erősebb sörtéjű kefét (akár egy külön erre a célra vásárolt fogkefe is megfelelhet) használunk a baba hajára. A gyengéd dörzsölgetésnek köszönhetően enyhe vérbőséget okozunk a fejbőrön, ezáltal kisebb az esély a koszmó kialakulására is.

Ha már megjelent a koszmó…

Nem kell megijedni, ha időben elkezdjük az ápolását, könnyen győzhetünk a koszmó elleni harcban. Nagyjából pár hét alatt elmulaszthatjuk a problémát, ha kellően komolyan vesszük. Számos koszmó elleni készítmény a segítségünkre lehet, nézzük mik azok amikkel legesélyesebben felülkerekedhetünk a koszmó ellen. 
 

Koszmó ellen- csak természetesen!

A száraz, koszmós fejbőrrel a lehető legjobb, amit tehetünk, ha valamilyen olajat használunk, mivel az olajozás fellazítja a letapadt, kemény lerakódást.

Fürdetés előtt, pár órával már be is kenhetjük a fejbőrt, ehhez használhatunk olíva, kókusz, makadámia vagy ricinus olajat is akár. Aztán fürdetés közben gyengéden, de mégis határozott mozdulatokkal, hajkefével (léteznek kifejezetten koszmó kezelésére használható sűrű fogazatú babafésűk), vagy törölközővel dörzsölgessük le a baba fejéről a megpuhult pikkelyes felrakódást.<
Ezután mindig alaposan mossuk meg samponnal a pici haját, hogy eltávolítsuk róla a maradványokat és az olajos pakolást.

Ha az olaj nem elég, samponozzunk is!

Ha nagyon makacs koszmóval van dolgunk az olajozás mellett segíthetnek a kifejezetten erre a célra gyártott samponok. A rendszeres hajmosás sokat javíthat a tüneteken, de a túl gyakori mosással csak súlyosbíthatjuk a koszmót, hiszen kialakulása a zsíros bőrön történik. Amennyire lehet, igyekezzünk hipoallergén, természetes növényi alapú sampont választani.<
A rendszeres hajmosással javíthatunk a tüneteken, de ne feledjük, hogy a túl gyakori hajmosással kifejezetten ronthatjuk azokat. A koszmó, ahogy fentebb említettem, a zsíros bőrt kedveli, és minél többször mossuk a baba haját, annál inkább olajtermelésbe kezdenek a faggyúmirigyek. Itt is az arany középút a legideálisabb, ami heti 2-3 hajmosásnak felel meg, ez nem okoz túlzsírosodást és szépen kezelhető a koszmó vele.

Mire figyeljünk még?

Ha minden praktika és próbálkozás ellenére a koszmó továbbra is fent áll, mindenképp forduljunk bőrgyógyászhoz, mert ritkán előfordulhat, hogy gombafertőzés áll a hátterében.<
Nyáron különösen figyeljünk oda arra, hogy a baba feje ne melegedjen túl, az izzadás csak súlyosbíthatja a koszmót, így amennyire lehet, kerüljétek a sapkát (kivéve persze tűző napon), ha pedig sapkát adsz a picire, mindenképp természetes, jól szellőző anyagból készüljön. 

Tartalomhoz tartozó címkék: Betegség Bőrápolás Koszmó

Keresés